Częste zaczerwienienie, świąd i pokrzywka na skórze jak również przewlekły kaszel, katar czy zapalenie spojówek, to objawy mogące wskazywać na choroby z grupy alergii.
Przewlekła choroba zapalna skóry o podłożu alergicznym, rozpoczynająca się zazwyczaj we wczesnym dzieciństwie, mogąca utrzymywać się przez wiele lat a niekiedy nawet przez całe życie.
Niekiedy na skutek urazu, ciężkiej postaci trądziku lub bez uchwytnej przyczyny, może dojść do powstawiania przerośniętych, stwardniałych, guzowatych blizn zwanych keloidami (bliznowcami).
Blizny potrądzikowe mają charakter trwały, mogą przyjmować różne kształty, konfiguracje i różną głębokość.
Brodawka łojotokowa to niegroźna, jednak nieatrakcyjnie wyglądająca łagodna zmiana nowotworowa o typie płasko-wyniosłej, szorstkiej grudki barwy brunatnej lub czarnej.
Niebolesne, niewielkie, szorstkie grudki na skórze, potocznie nazywane „kurzajkami” to brodawki wirusowe.
Bruksizm to zaburzenie polegające na mimowolnym „zgrzytaniu”, czyli tarciu zębami żuchwy o zęby szczęki.
Cellulit, nazywany potocznie „skórką pomarańczową” to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, występujące razem z obrzękowo-włóknistymi zmianami w obrębie tkanki podskórnej.
Częstym defektem kosmetycznym nadającym twarzy zmęczony wygląd są cienie pod oczami.
Dolina łez to biegnące od kąta przyśrodkowego oka ku środkowi policzka skośne zagłębienie, nadające twarzy wyraz smutny i zmęczony.
Nienowotworowy rozrost tkanki gruczołowej powodujący powiększenie jednego lub obu gruczołów sutkowych u mężczyzn.
Przewlekła choroba zapalna skóry charakteryzująca się występowaniem zmian rumieniowych z powierzchownym złuszczaniem, lokalizujących się w obszarach łojotokowych (brwi, fałd nosowo-wargowy, skóra owłosiona głowy - łupież, klatka piersiowa i okolica międzyłopatkowa).
Przewlekła choroba zapalna skóry i/lub stawów o etiologii autoimmunologicznej, charakteryzująca się zaburzonym procesem rogowacenia naskórka, w skutek czego na skórze powstają zmiany o typie grudek i blaszek pokrytych łuską.
Zaburzenia gospodarki hormonalnej, niektóre leki, toksyny, przewlekłe schorzenia skóry – wszystkie te czynniki mogą powodować łysienie.
Mięczak zakaźny to, jak sama nazwa wskazuje, bardzo zakaźna, uciążliwa, ale niegroźna choroba skóry o etiologii wirusowej.
Migrena jest chorobą przewlekłą, objawiającą się występowaniem powtarzających się, silnych, zwykle jednostronnych, pulsujących bólów głowy, trwających od kilku do kilkudziesięciu godzin.
Naczyniaki to łagodne zmiany naczyniowe powstające z nieprawidłowo zbudowanych formacji naczyń krwionośnych.
Widoczna na skórze kończyn dolnych, nieatrakcyjnie wyglądająca siateczka drobnych poszerzonych naczyń krwionośnych barwy czerwono-fioletowej.
Nadmierne owłosienie przysparza chorym wielu problemów natury estetycznej, prowadząc do obniżenia komfortu psychicznego oraz niskiej samooceny.
Nadpotliwość to niekontrolowane, nadmierne wydzielanie potu, niewspółmierne w stosunku do zapotrzebowań organizmu.
Nadmiernie i nierównomiernie rozłożona tkanka tłuszczowa, mogą powodować spadek poczucia własnej wartości.
Nietrzymanie moczu to niezależne od naszej woli, mimowolne, częściowe lub całkowite opróżnianie pęcherza.
Podwójny podbródek to depozyt tkanki tłuszczowej zlokalizowany pomiędzy brodą a szyją.
Przebarwienia to zmiany o typie płaskich plam barwy ciemniejszej od koloru otaczającej skóry.
Rhinophyma to guzowaty rozrost tkanek nosa spowodowany nadmiernym przerostem gruczołów łojowych wraz z rozrostem tkanki łącznej.
Rozstępy to wrzecionowate pasma skórne powstające na skutek nadmiernego rozciągania lub osłabienia się skóry.
Rumień to miejscowe zaczerwienienie skóry powstające na skutek nadmiernego rozszerzenia powierzchownych naczyń.
Niedostateczna ilość przyjmowanych płynów, nieodpowiednia dieta, źle dobrana pielęgnacja, alkohol, papierosy, przebywanie w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach to czynniki wpływające na przesuszenie skóry.
Stres, nieodpowiednia dieta, zaburzenia hormonalne, mogą powodować łojotok, czyli nadmierne wydzielanie łoju przez skórę.
Wraz z wiekiem zmniejszeniu ulega synteza włókien kolagenu i elastyny, przez co skóra ulega zwiotczeniu, staje się obwisła i podatna na pojawianie oznak starzenia.
Cechą charakterystyczną skóry wrażliwej jest jej nadreaktywność na liczne bodźce zewnętrzne.
Wraz z upływającym czasem skóra starzeje się - traci jędrność, łatwiej się przesusza, pojawiają się drobne zmarszczki oraz przebarwienia.
Niechciana pamiątka czy błąd z przed wielu lat dziś nie musi zostawać z Tobą do końca życia. Dowiedz się więcej o metodach bezpiecznego, trwałego i skutecznego usuwania tatuażu.
Trądzik jest przewlekłą chorobą skóry, dotykającą większość nastolatków, a także część dorosłych.
Trądzik różowaty to przewlekłe schorzenie zapalne skóry twarzy występujące u pacjentów z zaburzonym krążeniem w obrębie naczyń powierzchownych skóry .
Marzeniem większości kobiet są usta pełne, zmysłowe i głęboko nawilżone.
Uśmiech dziąsłowy to zaburzenie polegające na nadmiernej ekspozycji dziąseł w trakcie uśmiechu.
Przebyte ciąże i porody zmieniają wygląd okolic intymnych, wywołując u wielu kobiet dyskomfort.