Jednym z problemów wielu kobiet są rozstępy, czyli nieładnie wyglądające, pręgowane zmiany powstałe w strukturze skóry. Nierzadko stanowią powód kompleksów, a nawet wstydu. Osoby cierpiące na rozstępy często nie chcą się rozbierać w miejscach publicznych, gdyż te zmiany zazwyczaj są widoczne na ramionach, brzuchu, udach, a także piersiach i pośladkach. Czy wiesz, dlaczego powstają i w jaki sposób można je usunąć?
Zmiany, które z różnych powodów powstają na skórze, nie wyglądają korzystnie. Rozstępy również nie prezentują się estetycznie, w związku z czym osoby, które ich doświadczyły, chcą się ich pozbyć. Na szczęście jest to możliwe.
Przyczyny powstawania rozstępów
Przyczyn powstawania rozstępów jest wiele i niekiedy trudno jednoznacznie określić, dlaczego powstały. Najczęściej pojawiają się w związku z silnym rozciąganiem się skóry, przez zmiany hormonalne lub w wyniku budowania masy mięśniowej. Powinny więc uważać na nie przede wszystkim osoby, których waga szybko się zmienia. Zbyt gwałtowne zwiększenie masy ciała może spowodować niebezpieczne rozciągnięcie skóry, a w konsekwencji doprowadzić do powstania rozstępów. Z tego powodu narażone są na nie także kobiety w ciąży, które często skarżą się na nieestetyczne zmiany powstałe na brzuchu.
Przyczynami pojawiania się rozstępów są również:
- czynniki genetyczne,
- słaba kondycja skóry,
- zaburzenia w funkcjonowaniu tkanki łącznej,
- działanie hormonów,
- przyjmowanie leków steroidowych.
Czy rozstępy można usunąć?
Zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż leczyć! Dlatego dobrym pomysłem jest stosowanie odpowiednich kosmetyków, jeśli pojawia się ryzyko powstania rozstępów, np. w ciąży lub podczas intensywnych treningów. Jeżeli jednak nie udało się powstrzymać tego procesu i na ciele pojawiły się nieestetyczne zmiany, jak najbardziej można je usunąć. W naszym centrum medycznym przyjmują lekarze specjaliści, którzy na podstawie wywiadu z pacjentem i obejrzenia rozstępów ocenią, w jaki sposób najlepiej się ich pozbyć. Nie zawsze możliwa jest całkowita likwidacja zmian, zazwyczaj pod wpływem właściwie dobranych zabiegów ulegają one jedynie zmniejszeniu i spłyceniu, co jednak również okazuje się korzystne dla pacjentów.
Dobrym sposobem na usuwanie rozstępów jest mezoterapia mikroigłowa. Zabieg polega na ostrzykiwaniu skóry specjalnymi preparatami, których celem jest pobudzenie odnowy skóry. Dzięki temu zmiany na ciele powoli zanikają i nie są tak bardzo widoczne. W celu zwalczania rozstępów wykorzystuje się również mikrodermabrazję – jest to zabieg złuszczający skórę z wykorzystaniem specjalnego sprzętu. Urządzenie do mikrodermabrazji wyróżnia się tym, że jest wyposażone w drobinki diamentu, odpowiadającego za ścieranie martwego naskórka. Działanie jest bezbolesne i bardzo skuteczne. W celu pozbycia się rozstępów można stosować również laser frakcyjny, za pomocą którego w skórze tworzy się maleńkie dziurki. Podczas procesu gojenia pokrywają się one nowym naskórkiem i dzięki temu rozstępy stają się mniej widoczne.