Hemoroidy to potoczna nazwa guzków krwawniczych, które umieszczone są w kanale odbytu. Posiada je każdy człowiek i pełnią ważną rolę. Są to małe „poduszeczki” które wraz mięśniami zwieracza uszczelniają kanał odbyt, regulując wypróżnianie. Gdy guzki krwawnicze nadmiernie się rozciągną, a krew nie odpływa z nich całkowicie, pojawia się stan zapalny. Przedłużający się stan zapalny prowadzi do trwałych zmian chorobowych które nazywamy hemoroidami.
Do leczenia lżejszych przypadków (hemoroidy 1-2 stopnia), w których same węzły nie są jeszcze bardzo widoczne lub występują tylko miejscowo, stosuje się skleroterapię lub podwiązanie gumką (metoda Barrona).
Przy 3 stopniu nasilenia, hemoroidy wysuwają się z kanału odbytu, ale można je z powrotem wsunąć do kanału odbytu, natomiast przy 4 stopniu nie jest to już możliwe. W tych przypadkach hemoroidy można leczyć fotokoagulacją laserową. Wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym i polega ona na wielopunktowym, wewnątrz-tkankowym naświetleniu hemoroidu laserem.
Zaletą zabiegu laserowego jest to, że nie wykonuje się żadnych otwartych cięć, ani nie powstają rany. Co więcej, z tego powodu nie stosuje się żadnych szwów.
Procedura ta w odpowiednich przypadkach zastępuje tradycyjne zabiegi chirurgiczne (Milligana-Morgana, Parksa lub Fergusona).