Odczulanie

  Alergologia  

Immunoterapia swoista, zwana także „odczulaniem”, jest metodą przyczynowego leczenia chorób alergicznych. Odczulanie z powodzeniem stosuje się w leczeniu alergicznego nieżytu nosa, astmy oraz alergii na jad owadów. Immunoterapia polega na podawaniu pacjentowi rosnących dawek uczulającego alergenu w celu wytworzenia w organizmie osoby odczulanej tolerancji na podawany alergen. „Odczulanie” można prowadzić drogą iniekcji podskórnych podawanych co 1-6 tygodni lub w formie zażywanych codziennie preparatów podjęzykowych. Immunoterapia trwa zazwyczaj od 3 do 5 lat. Daje ona szansę na ustąpienie objawów chorobowych, pozwala zmniejszyć konieczność stosowania innych leków, sprzyja redukcji ryzyka nabywania nowych uczuleń oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia astmy u chorych na alergiczny nieżyt nosa. Efekty te utrzymują się zwykle przez wiele lat od zakończenia „odczulania”.

Czas trwania wizyty z podaniem leku:

Od 10 do 15 minut.

Okres rekonwalescencji:

Nie dotyczy.

Znieczulenie:

Nie wymaga.

Lekarz zbiera wywiad dotyczący aktualnego stanu zdrowia i tolerancji poprzedniej dawki „szczepionki” oraz bada chorego w celu ustalenia bezpiecznej dawki leku „odczulającego”.

Przez 30 minut od podania leku pacjent powinien pozostać w ośrodku medycznym w celu obserwacji pod kątem wystąpienia działań niepożądanych. Po opuszczeniu ośrodka pacjent odczulany w dniu wizyty w gabinecie nie powinien podejmować wysiłku fizycznego, spożywać alkoholu ani eksponować się na wysokie temperatury (gorąca kąpiel, opalanie, sauna).

// no layouts found

Cena

Odczulanie
50 zł.

Dr n. med. Marek Kaszuba

Specjalista alergolog, specjalista chorób wewnętrznych
Dowiedz się więcej
available payments