Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową
Nadpotliwość to niekontrolowane, nadmierne wydzielanie potu niewspółmierne w stosunku do potrzeb organizmu. Ogranicza ona możliwości swobodnego ubioru, może stanowić przyczynę problemów emocjonalnych oraz stygmatyzacji przez otoczenie. Z pomocą w tej przykrej dolegliwości przychodzi toksyna botulinowa, powszechnie znana jako botoks. Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej są wykonywane w naszym centrum przez doświadczonych specjalistów – lekarzy medycyny estetycznej. Cała procedura jest szybka, nieinwazyjna i praktycznie bezbolesna.
Efekty zabiegu
Efekty zabiegu zaczynają pojawiać się stopniowo w ciągu 4-7 dni po zabiegu. U niektórych pacjentów na pełen rezultat trzeba poczekać do 14 dni. Czas utrzymywania się efektów zabiegu wynosi od 4 do 8 miesięcy i zależny jest od indywidualnej zdolności do regeneracji włókien nerwowych unerwiających gruczoły potowe. Efektem zabiegu jest znaczne lub całkowite ograniczenie pocenia w obszarze zabiegowym. Zabieg można powtórzyć.
Czas trwania zabiegu
30 minut
Wskazania
Nadmierna potliwość dłoni, stóp, czoła i pach.
Nadmierna potliwość – co to za przypadłość? Przyczyny nadpotliwości
Nadpotliwość, inaczej hiperhydroza, to bardzo uciążliwa i wstydliwa dolegliwość. Pocenie się jest czymś całkowicie normalnym, o ile występuje współmiernie w stosunku do zapotrzebowania.
Gruczoły potowe odgrywają ważną rolę w termoregulacji organizmu i mają ścisły związek z układem nerwowym. W stanie spoczynku pot wydzielany jest stale w niewielkich ilościach, jednak w wyniku bodźca termicznego lub emocjonalnego jego produkcja się nasila. Organizm człowieka ma cztery miliony gruczołów potowych, z czego około 75% stanowią gruczoły ekrynowe, natomiast pozostałe to gruczoły apokrynowe. Ekrynowe gruczoły potowe znajdują się pod pachami, po wewnętrznej stronie dłoni i stóp oraz na czole.
Nadmierne pocenie się spowodowane jest zaburzeniami pracy gruczołów potowych. Organizm wydziela wówczas ilości potu nieadekwatne do temperatury otoczenia czy podjętego wysiłku fizycznego.
Nadpotliwość może mieć charakter pierwotny lub wtórny. Jeśli przyczyną nadmiernego pocenia się jest genetyka, mówimy o nadpotliwości pierwotnej. Z kolei nadpotliwość wtórna może wystąpić na skutek przyjmowania niektórych leków lub towarzyszyć pewnym jednostkom chorobowym (takim jak cukrzyca, otyłość, nadczynność tarczycy).
Metody leczenia nadpotliwości – toksyna botulinowa
Toksyna botulinowa (botoks) to substancja powszechnie wykorzystywana w medycynie, między innymi jako metoda leczenia nadpotliwości pach, czoła, stóp czy dłoni.
Toksyna botulinowa jest najsilniejszą neurotoksyną, która po śródskórnym wstrzyknięciu powoduje zatrzymanie uwalniania z zakończeń nerwowych acetylocholiny – substancji odpowiedzialnej za przekazywanie informacji o sekrecji potu do gruczołu potowego. Efektem zabiegu jest wstrzymanie wydzielania potu w obszarze poddanemu leczeniu.
Zabieg niweluje problem nadmiernego pocenia i poprawia jakość życia.
Poza zastosowaniem w terapii nadpotliwości toksyna botulinowa jest szeroko wykorzystywana między innymi w leczeniu spastyki mięśniowej i kurczu mięśni, w tym również u dzieci. Znajduje także szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej.
Jak wygląda leczenie nadpotliwości toksyną botulinową w centrum medycznym Sublimed?
Przed rozpoczęciem zabiegu wykonywany jest zazwyczaj tzw. test Minora (próba jodowo-skrobiowa). Miejsca o nadmiernej potliwości smaruje się jodyną i zasypuje skrobią – w przypadku wydzielania za dużej ilości potu wybrane obszary zabarwiają się na ciemniejszy kolor. Test szybko uwidacznia lokalizację gruczołów potowych odpowiedzialnych za nadmierne pocenie.
Następnie skórę w tym obszarze dzieli się na kwadraty, gdzie w każde wyznaczone pole wstrzykuje się toksynę botulinową. Dla większości pacjentów iniekcje toksyny botulinowej są praktycznie bezbolesne. W miejscach, w których znajduje się większa liczba receptorów czuciowych (stopy i dłonie), a także u pacjentów bardziej wrażliwych na ból stosuje się znieczulenie.
Zabieg jest w pełni bezpieczny i bardzo skuteczny. Należy jednak pamiętać, że może być wykonywany jedynie przez odpowiednio przeszkolonego do tego celu lekarza.