Peeling TCA (kwas trójchlorooctowy)
Peeling TCA to zabieg medyczny, celem którego jest osiągnięcie efektu głębokiego złuszczenia. Kwas trójchlorooctowy jest kwasem karboksylowym o budowie podobnej do kwasu octowego, w którym atomy wodoru zostały zastąpione atomami chloru. Dzięki temu, posiada on wyjątkowe właściwości, m.in. możliwość głębokiego przenikania w głąb skóry. Peeling TCA jest najsilniejszym kwasem organicznym stosowanym w zabiegach złuszczania naskórka. W medycynie stosowany jest w stężeniach od 25 do 40%. Stężenie kwasu dobiera lekarz, po wcześniejszym przebadaniu i określeniu problemu skóry oraz oczekiwań pacjenta.
Zabieg rozpoczyna się od gruntownego oczyszczenia i odtłuszczenia obszaru poddanego zabiegowi. Kolejnym krokiem jest zaaplikowanie na skórę jednej bądź kilku warstw preparatu. Po nałożeniu preparatu dochodzi do przerwania połączeń międzykomórkowych, na skutek koagulacji białek naskórka, co przejawia się jego powierzchownym zbieleniem (tzw. frost). O długości pozostawienia kwasu na skórze decyduje lekarz. Zwykle czas ten wynosi od kilkunastu sekund do kilku minut. Następnie następuje neutralizacja peelingu, oraz nałożenie kojącego kremu.
Efekty zabiegu:
- rozjaśnienie przebarwień
- poprawa napięcia skóry
- spłycenie zmarszczek
- spłycenie blizn potrądzikowych
- poprawa wyglądu rozstępów
Ilość zabiegów w serii:
Tak jak w przypadku większości peelingów, zaleca się wykonywanie zabiegu w seriach, najlepiej w 2- do 4-tygodniowym odstępie.
Czas trwania zabiegu:
5-15 minut