Fizjoterapia okołoporodowa
Okres ciąży to czas, w którym każda kobieta powinna nauczyć się „czuć swoje dno miednicy”. Po porodzie mięśnie dna miednicy są naciągnięte i nadwyrężone, dlatego w tym okresie trudniej jest opanować ćwiczenia wzmacniające lub poprawiające ich koordynację. Osłabione dno miednicy może doprowadzić do nietrzymania moczu, bólu dolnego odcinka kręgosłupa oraz zaburzeń czucia podczas współżycia, takich jak ból lub anorgazmia.
Fizjoterapia okresu ciąży dotyczy:
- leczenia bólu kręgosłupa spowodowanego zmianami w ciele ciężarnej kobiety
- nauki wyczuwania oraz ćwiczeń mięśni dna miednicy
- indywidualnego doboru ćwiczeń ogólnorozwojowych dla każdego okresu ciąży
- tapingu kręgosłupa i / lub brzucha
Fizjoterapia poporodowa dotyczy
- przywrócenia funkcji mięśniom dna miednicy
- terapii rozejścia mięśnia prostego brzucha
- opracowania blizny po cesarskim cięciu
- doboru ćwiczeń w celu bezpiecznego i możliwie szybkiego powrotu do formy
Postępowanie w przypadku fizjoterapii okołoporodowej uzależnione jest od tego, z jakim problemem pacjentka zgłasza się do fizjoterapeuty. W przypadku bólu kręgosłupa, pacjentki proszone są o dostarczenie zaświadczenia od lekarza prowadzącego ciążę o braku przeciwwskazań do prowadzenia fizjoterapii i ćwiczeń.
Badanie rozejścia mięśnia prostego brzucha polega na ocenie odległości poszczególnych brzuśców mięśnia od siebie na różnych jego wysokościach. Na podstawie wyniku badania, fizjoterapeuta omawia z pacjentką plan terapii oraz uczy bezpiecznych ćwiczeń, dostosowanych do stopnia rozejścia mięśnia prostego brzucha.
Czas trwania: 40 – 60 minut
Do pobrania: Kwestionariusz dolegliwości dna miednicy