Jak należy przygotować się do biopsji tarczycy?
Biopsja tarczycy to badanie umożliwiające zdiagnozowanie różnych chorób gruczołu tarczowego. Może ono zostać zlecone przez lekarza w wielu przypadkach, ale konieczność jego przeprowadzenia nie musi oznaczać poważnego schorzenia. Badanie jest bezbolesne, trwa krótko i nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Poniżej podpowiadamy, na czym dokładnie polega i jak wygląda.
Nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy jak najbardziej stanowi wskazanie do wykonania biopsji tej części ciała. Umożliwia ona zdiagnozowanie różnych chorób, a także wykluczenie wielu schorzeń, co pomaga w dalszym leczeniu. Dlatego lekarze często zlecają to badanie. Polega ono na nakłuciu jednego miejsca w tarczycy. Wykonuje się je pod kontrolą badania USG, w związku z czym można dokładnie zlokalizować występującą zmianę. Materiał jest pobierany za pomocą cienkich igieł, po czym poddaje się go badaniu cytologicznemu.
Przygotowanie do badania – co zrobić?
Biopsja tarczycy to proste, nieskomplikowane badanie, które trwa chwilę. W związku z tym nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Pacjent nie musi być na czczo, więc można je przeprowadzić o dowolnej porze. Nie stosuje się żadnego znieczulenia, ponieważ biopsja tarczycy nie wiąże się z bólem. Można poczuć jedynie delikatne ukłucie. Po zakończeniu badania czasem na szyi pacjenta pozostaje niewielki ślad, który bardzo szybko znika.
Przed przystąpieniem do badania lekarz powinien przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem. Głównie musi zapytać o choroby współistniejące, a także przyjmowane leki, które mogą stanowić przeciwwskazanie do wykonania biopsji tarczycy. Prawdopodobnie pacjent zostanie poproszony o zdjęcie wszelkich ozdób z szyi i głowy, ponieważ mogłyby one utrudniać przeprowadzenie badania.