Medycyna estetyczna to interdyscyplinarna dziedzina medycyny, wymagająca holistycznego i zindywidualizowanego podejścia lekarza do pacjenta.
Każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej powinien zostać poprzedzony konsultacją lekarską, która ma na celu omówienie możliwości terapeutycznych, rozwianie wątpliwości oraz wspólne dobranie najbardziej optymalnego planu zabiegowego, dostosowanego do potrzeb oraz uwzględniającego oczekiwania i możliwości finansowe pacjenta.
Konsultację rozpoczyna zebranie wywiadu lekarskiego, którego celem jest zapoznanie się z ogólnym stanem zdrowia, historią zabiegów medycyny estetycznej przeprowadzonych w przeszłości oraz wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do tych zabiegów. Lekarz pyta także o problem z którym zgłasza się pacjent oraz o efekty jakich oczekuje po wykonaniu zabiegu. Następnie przystępuję do badania fizykalnego, podczas którego ocenia ogólny stan skóry, stopień wiotkości tkanek oraz zaawansowanie zmarszczek mimicznych. Twarz pacjenta oglądana jest w różnych projekcjach, w wyproście oraz w pochyleniu a także w mimice oraz w spoczynku. Ocenie poddawana jest również siła mięśni mimicznych oraz jej wpływ na powstawanie oznak starzenia. Podczas badania lekarz tłumaczy pacjentowi mechanizmy procesu starzenia i pokazuje obszary wymagające terapii. Wizyta kończy się omówieniem możliwych metod postępowania, wspólnym dobraniem odpowiednich metod leczenia oraz przygotowaniem indywidualnego planu zabiegowego.
W przypadku niektórych zabiegów, konieczne może być również wcześniejsze zastosowanie odpowiednich leków, na które podczas konsultacji lekarz wystawia receptę. Pacjent otrzymuje na piśmie kompletny plan zabiegowy wraz z informacją, jak powinien przygotować się do zabiegu.