Biopsja tarczycy
Biopsja tarczycy to badanie wykonywane u osób, u których istnieje prawdopodobieństwo wykrycia zmian w obrębie tarczycy. Nawet pojedyncza zmiana budząca obawy jest powodem do przeprowadzenia biopsji. Na szczęście, jest to badanie bezbolesne i nie trwa długo. Umożliwia wykrycie nie tylko zmian nowotworowych, ale również zapalnych.
Biopsję tarczycy wykonuje się pod kontrolą USG. Badanie polega na nakłuciu przy pomocy specjalnej cienkiej igły i pobraniu fragmentu zmienionej tkanki. Następnie pobrany materiał poddany zostaje badaniu cytologicznemu, które umożliwia postawienie rozpoznania i określenie czy dana zmiana może być niebezpieczna dla zdrowia.
Podczas badania pacjent nie odczuwa bólu, może jedynie poczuć delikatne, niewymagające zastosowania znieczulenia ukłucie. W czasie wykonywania biopsji należy leżeć nieruchomo, nie można też przełykać śliny. Nakłuwanie guzka trwa tylko kilka sekund, a całe badanie (wraz z wizytą) nie zajmuje więcej niż 20 minut.
W jakim celu wykonuje się biopsję tarczycy?
Biopsję tarczycy wykonuje się przede wszystkim w celu określenia charakteru guzka. Badanie pozwala na jego ocenę, wykrycie jego źródła oraz określenie, czy jest to zmiana potencjalnie groźna czy też łagodna. Możliwe jest więc szybkie rozwianie wątpliwości, dlatego nie warto zwlekać z przeprowadzeniem tego badania.
Ponadto biopsja tarczycy umożliwia:
- podjęcie decyzji o ewentualnej operacji lub o jej zaniechaniu,
- zdiagnozowanie niektórych typów zapaleń tarczycy,
- zdiagnozowanie zmian złośliwych tarczycy, czyli nowotworów.
Nie każda zmiana jest jednak powodem do wykonania biopsji tarczycy. Niektóre z nich można zbadać i ocenić w inny sposób, ale o tym powinien zadecydować lekarz. Dlatego, jeśli zauważyłeś niepokojące objawy, warto umówić się na konsultację ze specjalistą.
Czas trwania badania:
20 min