Biopsja diagnostyczna skóry

  Dermatologia  

Biopsja skóry to podstawowa metoda diagnostyczna stosowana w dermatologii. Badanie przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym dzięki czemu jest ono całkowicie bezbolesne. Polega ono na pobraniu za pomocą skalpela lub sztancy niewielkiego fragmentu tkanki w znieczuleniu miejscowym. Następnie fragment skóry przesyłany jest do pracowni patomorfologicznej celem wykonania badania histopatologicznego. Dzięki ocenie budowy tkanki pod mikroskopem możliwe jest postawienie dokładnego rozpoznania. Badanie to ma duże znaczenie
w rozpoznawaniu chorób nowotworowych, wielu schorzeń zapalnych skóry jak również w monitorowaniu postępu leczenia.

Efekt badania:

Wynik badania histopatologicznego umożliwia postawienie precyzyjnego rozpoznania. Jest on często niezbędny dla zaplanowania dalszego postępowania.

Czas trwania:

30 minut

  • choroby zapalne skóry
  • choroby tkanki łącznej
  • choroby tkanki podskórnej
  • choroby przydatków skórnych
  • choroby paznokci
  • zmiany na śluzówkach jamy ustnej lub narządów płciowych
  • stany przednowotworowe
  • nowotwory skóry
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • alergia na środki znieczulające

Przed badaniem, zaleca się odstawienie leków miejscowych (w szczególności sterydów, antybiotyków i leków przeciwgrzybiczych) na ok. 14 dni. W przypadku stosowania leków rozrzedzających krew zaleca się modyfikację leczenia na 7 dni przed zabiegiem, w porozumieniu z lekarzem rodzinnym / lekarzem prowadzącym.

Po badaniu pacjentowi zakłada się specjalistyczny opatrunek ze spongostanem. Pacjent pozostaje pod obserwacją przez kolejne 30 minut, następnie po wymianie opatrunku wraca do domu. W dniu wykonania biopsji należy pozostawić opatrunek nienaruszony oraz unikać moczenia rany. W kolejnym dniu oraz do czasu wygojenia, można stosować szybkie prysznice. Nadal nie zaleca się kąpieli w wannie i długotrwałego moczenia rany. Zaleca się codzienną toaletę rany: przecieranie rany gazikiem nasączonym roztworem dezynfekującym (i ewentualnie – w razie zalecenia przez lekarza – pokrywanie rany maścią antybiotykową 2 x dziennie) oraz zabezpieczanie jej opatrunkiem jałowym.

Cena

Cena badania
400 zł
team-img

Lek. Kamila Białek-Galas

Specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej
Dowiedz się więcej
team-img

dr n. med. Agata Kłosowicz

Dermatolog, lekarz medycyny estetycznej
Dowiedz się więcej
team-img

Lek. Adriana Nowak

Specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej
Dowiedz się więcej
team-img

dr n. med. Katarzyna Kaleta

Specjalista dermatolog-wenerolog
Dowiedz się więcej
available payments