Biopsja diagnostyczna skóry

  Dermatologia  

Biopsja skóry to podstawowa metoda diagnostyczna stosowana w dermatologii. Badanie przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym dzięki czemu jest ono całkowicie bezbolesne. Polega ono na pobraniu za pomocą skalpela lub sztancy niewielkiego fragmentu tkanki w znieczuleniu miejscowym. Następnie fragment skóry przesyłany jest do pracowni patomorfologicznej celem wykonania badania histopatologicznego. Dzięki ocenie budowy tkanki pod mikroskopem możliwe jest postawienie dokładnego rozpoznania. Badanie to ma duże znaczenie
w rozpoznawaniu chorób nowotworowych, wielu schorzeń zapalnych skóry jak również w monitorowaniu postępu leczenia.

Efekt badania:

Wynik badania histopatologicznego umożliwia postawienie precyzyjnego rozpoznania. Jest on często niezbędny dla zaplanowania dalszego postępowania.

Czas trwania:

30 minut

  • choroby zapalne skóry
  • choroby tkanki łącznej
  • choroby tkanki podskórnej
  • choroby przydatków skórnych
  • choroby paznokci
  • zmiany na śluzówkach jamy ustnej lub narządów płciowych
  • stany przednowotworowe
  • nowotwory skóry
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • alergia na środki znieczulające

Przed badaniem, zaleca się odstawienie leków miejscowych (w szczególności sterydów, antybiotyków i leków przeciwgrzybiczych) na ok. 14 dni. W przypadku stosowania leków rozrzedzających krew zaleca się modyfikację leczenia na 7 dni przed zabiegiem, w porozumieniu z lekarzem rodzinnym / lekarzem prowadzącym.

Po badaniu pacjentowi zakłada się specjalistyczny opatrunek ze spongostanem. Pacjent pozostaje pod obserwacją przez kolejne 30 minut, następnie po wymianie opatrunku wraca do domu. W dniu wykonania biopsji należy pozostawić opatrunek nienaruszony oraz unikać moczenia rany. W kolejnym dniu oraz do czasu wygojenia, można stosować szybkie prysznice. Nadal nie zaleca się kąpieli w wannie i długotrwałego moczenia rany. Zaleca się codzienną toaletę rany: przecieranie rany gazikiem nasączonym roztworem dezynfekującym (i ewentualnie – w razie zalecenia przez lekarza – pokrywanie rany maścią antybiotykową 2 x dziennie) oraz zabezpieczanie jej opatrunkiem jałowym.

Cena

Cena badania
350 zł.
W cenę badania wliczone jest znieczulenie miejscowe.

Lek. med. Kamila Białek-Galas

Specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej
Dowiedz się więcej

Lek. med. Agata Kłosowicz

Dermatolog, lekarz medycyny estetycznej
Dowiedz się więcej

Lek. med. Adriana Nowak

Dermatolog
Dowiedz się więcej

Lek. Magdalena Mazgaj

dermatolog
Dowiedz się więcej

Lek. med. Karolina Malina

Dermatolog
Dowiedz się więcej

Lek. med. Katarzyna Kaleta

dermatolog
Dowiedz się więcej
available payments