Wideodermatoskopia (badanie znamion)
Wideodermatoskopia to innowacyjna technika stosowana w diagnostyce chorób skóry. Jest to nieinwazyjna, bezbolesna i łatwo dostępna procedura, która wykorzystuje kamerę cyfrową o wysokiej rozdzielczości do wykonywania zdjęć skóry. Obrazy są następnie analizowane przy użyciu algorytmów komputerowych w celu identyfikacji wszelkich nieprawidłowości. Dzięki połączeniu tej techniki z tradycyjnymi metodami, lekarze mogą dokładniej diagnozować i leczyć schorzenia skóry. Metoda przyczynia się do poprawy wyników leczenia pacjentów. Wideodermatoskopia okazuje się nieocenionym narzędziem w walce z chorobami skóry. Umożliwia m.in. wczesne wykrycie i wdrożone na czas leczenie czerniaka złośliwego. Dzięki tej zaawansowanej technologii lekarz dermatolog ma możliwość wnikliwej oceny poszczególnych, niewidocznych „gołym okiem” struktur znamienia.
Efekty badania:
W trakcie badania, w zależności o wybranego rozmiaru pakietu, zostają skontrolowane wszystkie lub wskazane przez pacjenta. Lekarz ocenia obecność bądź brak zmian stanowiących potencjalne zagrożenie i odpowiednia kontroluje pacjenta do dalszego postępowania (standardowa okresowa kontrola, częstsze monitorowanie, wycięcie chirurgiczne znamienia).
Czas trwania:
20-60 minut
Sprzęt wykorzystywany do wideodermatoskopii
W Centrum Medycznym Sublimed badanie videodermatoskopowe przeprowadzane jest za pomocą nowoczesnego videodermatoskopu Fotofinder Vexia. Urządzenie wyposażone jest w kamerę zaopatrzoną w diody LED i w zoom optyczny, umożliwiający oglądanie znamion w nawet 120-krotnym powiększeniu. Technologia ta pozwala na oglądanie znamion w rozdzielczości Full HD, nie obserwując jednocześnie utraty jakości w zależności od powiększenia.
W trakcie badania lekarz przykłada do zmiany skórnej kamerę, co umożliwia dokładną analizę obrazu wyświetlonego na ekranie komputera. Oceniany jest kształt, barwa, wielkość, średnica i struktura znamienia. Podczas zabiegu kamera jest umieszczana blisko skóry i przesuwana po niej w celu uchwycenia obrazów wszelkich nieprawidłowości. Obrazy te są następnie dokładnie analizowane przez dermatologa. Procedura może być stosowana do diagnozowania różnych chorób i zmian skórnych, takich jak np. znamiona, brodawki, torbiele, rak skóry i czerniak Videodermatoskopia jest skutecznym sposobem monitorowania zdrowia i wykrywania wszelkich zmian, które mogą wymagać leczenia. Badanie jest szybkie i bezbolesne, nie wymaga znieczulenia.
Kto powinien zdecydować się na wideodermatoskopię?
Szybkie i bezbolesne diagnozowanie chorób skóry za pomocą wideodermatoskopii jest odpowiednim wyborem dla osób, potrzebujących szybkiej i wiarygodnej diagnozy. Badanie jest szczególnie przydatne dla pacjentów o jasnej karnacji, ponieważ znajdują się oni w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju raka skóry. Zaleca się je również tym, którzy mieli wcześniej problemy ze skórą, mogące wskazywać na poważniejsze schorzenia oraz jeśli wcześniej były usuwane liczne znamiona. Jest ono również korzystne dla osób z rodzinną historią nowotworów skóry lub innych chorób genetycznych, ponieważ może stanowić wczesny sygnał ostrzegawczy o potencjalnych problemach.
Ile trwa wideodermatoskopia?
Wideodermatoskopia trwa zazwyczaj od kilku minut do kilkudziesięciu minut. Oczywiście czas badania jest uzależniony od konkretnego przypadku. Diagnostyka pojedynczych zmian z konsultacją, wynosi ok. 20 minut, jednak dokładniejsze badanie może trwać nawet od 40 minut do godziny. W przypadku obecności bardzo licznych znamion, powyżej stu, wideodermatoskopia zajmuje nawet ok. 90-120 minut.
Częstotliwość przeprowadzania wideodermatoskopii zależy od indywidualnych czynników ryzyka i stanu skóry. Osoby z wyższymi czynnikami ryzyka, takimi jak występowanie raka skóry w rodzinie, jasna cera lub długotrwała i częsta ekspozycja na słońce, powinny wykonywać to badanie co 6 miesięcy. Natomiast pacjenci z mniejszymi czynnikami ryzyka mogą zgłaszać się na tę procedurę rzadziej, zazwyczaj wystarczy raz w roku. Wideodermatoskopia może pomóc w wykryciu wczesnych oznak raka skóry i innych schorzeń, dlatego ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących częstotliwości wykonywania tego zabiegu.