Pielęgnacja skóry latem. Jak dbać o skórę w upalne dni?

Długie dni, ciepłe wieczory, urlop w urokliwym miejscu – lato to wspaniała pora roku, na którą większość z nas czeka z utęsknieniem. Wakacyjna aura wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale również skórę. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zasadom letniej pielęgnacji. Sprawdzimy, jak dbać o skórę w upalne dni i jakich kosmetyków lepiej unikać. Zapraszamy do lektury!
Odpowiednia pielęgnacja skóry latem – dlaczego jest taka ważna?
Latem więcej czasu spędzamy na zewnątrz. Podczas codziennej pielęgnacji należy zatem wziąć pod uwagę ochronę skóry przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. Jednym z najważniejszych punktów letniej pielęgnacji jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna.
Latem promieniowanie słoneczne jest większe i może prowadzić do uszkodzenia skóry, przyspieszenia procesu starzenia i powstawania przebarwień. Nadmierna ekspozycja na światło słoneczne bez właściwej protekcji zwiększa także ryzyko wystąpienia nowotworów skóry.
Co więcej, wysokie temperatury sprawiają, że skóra szybciej się poci, co przy niewłaściwej pielęgnacji może objawiać się różnymi niedoskonałościami. Latem nasza skóra musi radzić sobie ze słoną morską wodą i chlorowaną wodą z basenu. Długie kąpiele naruszają barierę ochronną skóry i prowadzą do jej przesuszenia. Z kolei silny wiatr sprawia, że skóra latem często jest zaczerwieniona i lekko podrażniona.
Kolejną kwestią jest wakacyjny tryb życia. Częste podróże, brak odpowiedniej higieny snu, niewłaściwe nawodnienie, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach – każdy z tych czynników jest wrogiem promiennej, zdrowej skóry. Jak dbać o skórę latem?
Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry latem?
Po pierwsze: ochrona przeciwsłoneczna
Latem należy pamiętać o właściwej ochronie skóry przed słońcem. Jeśli w upalne dni sporo czasu spędzasz na zewnątrz, aplikuj krem z filtrem SPF (z ang. Sun Protection Factor) na całe ciało i twarz. Zwracaj uwagę na miejsca najbardziej odkryte i wrażliwe na działanie promieni słonecznych, takie jak: twarz, uszy, kark czy dłonie. Dobrym wyborem jest krem z filtrem do twarzy SPF 50+, ale możesz postawić na wyższy faktor.
Filtr należy aplikować rano, a następnie co 2-3 godziny uzupełniać go na skórze (szczególnie, jeśli w międzyczasie korzystasz z kąpieli lub sporo się pocisz). Dodatkową ochronę przeciwsłoneczną stanowią: okulary z filtrem UV, kapelusze z szerokim rondem, czapki z daszkiem i lekkie chusty na ramiona.
Jeśli mimo starań na skutek długiego przebywania na słońcu doszło do podrażnienia i zaczerwienienia skóry, postaw na jej regenerację. W przypadku oparzeń słonecznych warto sięgnąć po preparat, który łagodzi podrażnienia, pieczenie, ból i świąd oraz przyspiesza regenerację naskórka. Może to być produkt na bazie aloesu, maseczka, balsam czy nawet zwykła mgiełka zawierająca składniki łagodzące.
Oczyszczanie twarzy latem
Latem warto wprowadzić oczyszczanie dwuetapowe i to niezależnie od typu skóry. W ciągu dnia na naszej cerze gromadzi się mnóstwo zanieczyszczeń. Pot, kurz, resztki słonej czy chlorowanej wody – tego wszystkiego trzeba się pozbyć podczas dokładnego mycia twarzy.
Oczyszczenie skóry można rozpocząć od preparatu do demakijażu, na przykład olejku. Następnie warto dokładnie oczyścić cerę żelem lub pianką do mycia twarzy. Skład i rodzaj kosmetyków najlepiej dopasować do typu cery.
Odpowiednie nawilżenie skóry latem
Aby zadbać o elastyczność i jędrność skóry, nie można zapominać o jej odpowiednim nawilżeniu. Przywrócenie odpowiedniego pH skórze ma kluczowe znaczenie w letniej pielęgnacji. Sięgnięcie po tonik lub hydrolat sprawi, że skóra będzie nawilżona, odświeżona i nawodniona. Podobnie działa krem nawilżający z dobrym składem.
Jakie kosmetyki stosować latem?
Latem Twoja skóra musi oddychać. Jeśli zależy Ci na makijażu, postaw na lekkie kosmetyki, które nie zapychają porów.
Mocny makijaż nie jest dobrym pomysłem z kilku powodów. Po pierwsze: gruba warstwa na skórze sprawia, że poci się ona mocniej. Po drugie: podczas upałów kolorowe kosmetyki dosłownie spływają z twarzy. I po trzecie: mocny makijaż nie pasuje do zwiewnych, wakacyjnych stylizacji.
Jakie kosmetyki na lato wybrać? Nieobciążające, o lekkiej konsystencji, które zapewnią Ci naturalny glow i zdrowy wygląd. Aby przykryć niedoskonałości, możesz postawić na lekki krem BB. Delikatne rozświetlenie skóry gwarantują także dobre kosmetyki mineralne.
Podstawą codziennej letniej pielęgnacji powinny być preparaty o właściwościach nawilżających, oczyszczających i ochronnych. W kremach do twarzy i balsamach do ciała szukaj przede wszystkim kwasu hialuronowego. To wyjątkowa substancja, która zapewnia intensywne, dogłębne i długotrwałe nawilżenie skóry. Kwas hialuronowy wiąże wilgoć w naskórku, dzięki czemu pomaga utrzymać optymalny poziom nawilżenia.
Pod wpływem promieni słonecznych w skórze powstają wolne rodniki, które niszczą włókna kolagenowe i elastynowe. W efekcie dochodzi do utraty jędrności skóry. Skuteczną bronią w walce z wolnymi rodnikami są antyoksydanty, takie jak witaminy C, A, E czy kwas ferulowy. Szukaj ich w serach i kremach.
Jakich kosmetyków nie używać w lecie?
Aby chronić skórę latem, trzeba zrezygnować z pewnych kosmetyków, a konkretnie z zawartych w nich składników aktywnych. W słoneczne dni niewskazane są:
- Kwasy – na przykład kwas pirogronowy, TCA i glikolowy. Ich stosowanie może doprowadzić do podrażnienia skóry, poparzeń słonecznych i hiperpigmentacji.
- Retinoidy, czyli pochodne witaminy A (retinol). Retinoidy działają przeciwstarzeniowo, stymulują produkcję kolagenu, wyrównują koloryt skóry oraz redukują wytwarzanie sebum. Jednak mogą one także uwrażliwiać skórę na działanie promieni słonecznych. Latem najlepiej zrezygnować z wysokich stężeń, a w ciągu dnia chronić się kremem z wysokim SPF.
- Oleje mineralne, takie jak parafina czy wazelina. Składniki te występują często w kosmetykach, ale w kontakcie z wysoką temperaturą mogą zapychać pory i utrudniać skórze oddychanie. To z kolei zwiększa ryzyko trądziku i innych stanów zapalnych. Zamiast kosmetyków zawierających olejki mineralne latem warto stosować oleje roślinne (olejek jojoba, arganowy, olej z nasion winogron czy pestek malin).
Czy do letniej pielęgnacji skóry można włączyć profesjonalne zabiegi?
Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników, przede wszystkim od tego, na jakim zabiegu Ci zależy. Jak wspomniano wyżej, latem nie wykonuje się procedur z kwasami o wysokim stężeniu. Co więcej, wśród wielu zaleceń przed i pozabiegowych znajduje się unikanie opalania. Dobrym przykładem jest depilacja laserowa.
Najlepiej umówić się na konsultację ze specjalistą i przedyskutować wszystkie za i przeciw. Współczesna kosmetologia i medycyna estetyczna oferują wiele zabiegów, które przygotowują skórę do lata oraz pomagają jej się zregenerować po wakacjach. Do takich procedur należą na przykład: oczyszczanie wodorowe, peeling kawitacyjny, mezoterapia mikroigłowa czy zabiegi z użyciem masek.