Cera sucha – charakterystyka, pielęgnacja, zabiegi

Cera sucha – charakterystyka, pielęgnacja, zabiegi
Twoja cera jest szorstka i ma ziemisty, matowy odcień? Coraz bardziej widoczne są na niej zmarszczki, drobne pęknięcia i uszkodzenia, które do tego wolno się goją? A może odczuwasz charakterystyczne uczucie ściągnięcia i napięcia skóry twarzy? Jeśli choć na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, prawdopodobnie zmagasz się z suchą cerą. W tym artykule przyjrzymy się bliżej suchej skórze i zasadom jej pielęgnacji. Sprawdzimy także, które profesjonalne zabiegi najlepiej sprawdzają się w przypadku skóry suchej.
Sucha skóra twarzy – charakterystyka
Wyróżniamy cztery podstawowe typy cery: normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Każdy rodzaj wymaga nieco innego podejścia – szczególnie do codziennej pielęgnacji. Jak wygląda cera sucha?
Cera sucha charakteryzuje się uczuciem suchości, szorstkości, napięcia i ściągnięcia. Skóra na twarzy jest bardzo cienka i delikatna. U osób z problemem suchości skóra twarzy przypomina pergamin – matowy, ziemisty, o nierównej powierzchni. Charakterystyczną cechą cery suchej jest także nadmierne rogowacenie i złuszczanie się naskórka oraz towarzyszący temu świąd. Na suchej skórze wszystkie skórki, bruzdy, zmarszczki i popękane naczynka są uwydatnione. Co więcej, przesuszona cera wykazuje większą skłonność do podrażnień oraz mniejszą odporność na działanie czynników zewnętrznych (takich jak promieniowanie UV czy smog). To wszystko sprawia, że na suchej skórze oznaki starzenia pojawiają się wcześniej i są bardziej widoczne.
Przyczyny suchej skóry
Wśród głównych przyczyn przesuszenia skóry znajdują się:
- niewłaściwa pielęgnacja, na przykład zbyt agresywne zabiegi oczyszczające i złuszczające, które niszczą barierę ochronną skóry,
- nieodpowiednio zbilansowana dieta, w której brakuje składników odżywczych niezbędnych do utrzymania właściwego poziomu nawilżenia skóry (witamina A, kwasy omega),
- niewystarczające nawodnienie organizmu,
- niektóre choroby, na przykład niedoczynność tarczycy,
- zmiany hormonalne, na przykład w okresie menopauzy,
- schorzenia dermatologiczne, głównie atopowe zapalenie skóry i łuszczyca,
- czynniki pogodowe, takie jak: suche powietrze, mróz, silny wiatr,
- inne czynniki zewnętrzne, takie jak: ogrzewanie i klimatyzacja w pomieszczeniach,
- przyjmowanie niektórych leków,
- predyspozycje genetyczne,
- używki – szczególnie palenie papierosów,
- wiek – wraz z wiekiem maleje produkcja kolagenu i elastyny w organizmie, a co za tym idzie, zmniejsza się ilość wydzielanego sebum; osoby starsze mają z reguły suchą skórę.
W tym miejscu warto podkreślić różnice między skórą suchą i odwodnioną. Skóra odwodniona to przypadłość dermatologiczna, która może dotyczyć osób z każdym typem skóry (również tłustej, normalnej czy mieszanej). Jest to stan chwilowy i odwracalny wynikający z niskiego poziomu nawodnienia. Przyczyną odwodnionej skóry może być nadmierna ekspozycja na słońce, długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach czy picie zbyt małej ilości wody. W przypadku skóry suchej mamy do czynienia z trwałym zaburzeniem funkcjonowania bariery hydrolipidowej oraz obniżoną zawartością wody, składników nawilżających i lipidów w naskórku.
Pielęgnacja skóry suchej, czyli domowe sposoby na suchość
Sucha cera wymaga szczególnego traktowania. Jak zadbać o swoją skórę domowymi sposobami? Krok pierwszy to odpowiednia pielęgnacja.
Najlepiej sięgać po delikatne preparaty z dobrym składem, które zawierają substancje hydrofilowe i hydrofobowe. Takie kosmetyki pozwolą zadbać o odpowiednie nawilżenie cery. Substancje hydrofilowe wiążą wodę w komórkach skóry, a hydrofobowe – zapobiegają przeznaskórkowej utracie wilgoci, tworząc na powierzchni skóry warstwę okluzyjną. Przykładem związku o właściwościach hydrofilowych jest kwas hialuronowy. Nawilżające kosmetyki powinny zawierać także składniki aktywne, takie jak: kwas mlekowy, ceramidy, witaminę E, niacynamid czy oleje roślinne.
Kolejną kwestią jest wieloetapowa codzienna pielęgnacja. Można ją podzielić na pięć kroków: oczyszczanie, złuszczanie, nawilżenie, odżywienie i ochrona przeciwsłoneczna. Sucha skóra nie lubi intensywnych zabiegów. Ze względu na jej wrażliwość należy zrezygnować z kosmetyków i rytuałów, które mogą być zbyt agresywne. Odradzamy stosowanie mydeł i innych silnych detergentów (szczególnie, jeśli w składzie mają alkohol etylowy). Zbyt częste mycie twarzy silnymi produktami znacząco osłabia płaszcz hydrolipidowy, czyli ochronną warstwę na powierzchni naskórka. W przypadku skóry suchej nie poleca się także mechanicznych peelingów i masek rozgrzewających. Woda stosowana do mycia nie powinna być zbyt gorąca, należy używać delikatnych wacików, gąbek i myjek.
Krok drugi to właściwe nawilżenie skóry od wewnątrz, czyli regularne picie wody. Duże znaczenie ma także codzienna dieta. Zdrowe menu to jadłospis obfitujący w różnokolorowe warzywa i owoce. To w nich znajdziemy cenne witaminy i składniki mineralne, które pomogą odżywić naszą skórę.
Sucha skóra nie lubi używek, długotrwałej ekspozycji na słońce oraz przebywania w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach. Warto o tym pamiętać i stosować preparaty, które działają na nią nawilżająco i ochronnie (filtr UV 50+, nawilżające kosmetyki naturalne z dobrym składem).
Profesjonalne zabiegi na suchość skóry
Domową rutynę pielęgnacyjną warto wspierać profesjonalnymi zabiegami. Które procedury najlepiej sprawdzą się w przypadku skóry suchej?
Mezoterapia, czyli rewitalizacja i pielęgnacja skóry kwasem hialuronowym
Jak wspomniano wyżej, kwas hialuronowy to wyjątkowa substancja, pozwalająca zadbać o właściwy poziom nawilżenia skóry. Rewitalizacja skóry stężonym kwasem hialuronowym (mezoterapia) to bezpieczna i nieinwazyjna procedura, która przynosi widoczne efekty. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na śródskórnym wstrzyknięciu w licznych mikroiniekcjach małych dawek stężonego kwasu hialuronowego. Na skutek wykonania licznych mikronakłuć skóra stymulowana jest do rozpoczęcia procesów regeneracji i odnowy. W tym czasie obserwuje się wzmożoną syntezę kolagenu i elastyny. Mezoterapię najlepiej wykonywać w seriach.
Mezoterapia mikroigłowa twarzy i ciała
Mezoterapia mikroigłowa to zabieg bardzo podobny do rewitalizacji skóry stężonym kwasem hialuronowym. Z tą różnicą, że podczas mezoterapii mikroigłowej pod skórę wstrzykuje się specjalnie przygotowany “koktajl” pełen składników aktywnych. W tym “koktajlu” znajdziemy nie tylko kwas hialuronowy, ale także witaminy, peptydy, kwasy nukleinowe, enzymy, składniki mineralne i inne. Efekty? Skóra lepiej nawilżona, odżywiona i pełna naturalnego blasku.
Fibryna bogatopłytkowa na odżywienie suchej skóry
W przypadku problemów z suchą skórą dobrze sprawdza się także fibryna bogatopłytkowa. Fibryna to autologiczny materiał pozyskiwany z krwi własnej pacjenta dzięki metodzie separacji. Celem zabiegu jest zainicjowanie naturalnych procesów regeneracji i odmładzania tkanek. Substancja wstrzyknięta do skóry powoduje uwolnienie z płytek krwi dużych ilości czynników wzrostu, które w naturalny sposób stymulują syntezę nowych naczyń krwionośnych oraz włókien kolagenowych. Efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu. Skóra ulega regeneracji, staje się gęstsza, sprężysta, lepiej ukrwiona i nawilżona.