Cera tłusta – charakterystyka, pielęgnacja, zabiegi

Choć w modzie jest teraz “naturalny glow”, świecenie się skóry bywa dużym problemem. Nadprodukcja sebum może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn i to nie tylko w okresie dojrzewania i burzy hormonów, ale również w dorosłości. Czym charakteryzuje się tłusta cera? Które kosmetyki najlepiej radzą sobie z nadmierną produkcją sebum? Jakie zabiegi sprawdzają się w przypadku skóry skłonnej do przetłuszczania? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule.
Cera tłusta – charakterystyka
Cera tłusta (inaczej skóra przetłuszczająca się lub łojotokowa) charakteryzuje się nadmierną produkcją sebum przez gruczoły łojowe.
Sebum to naturalna wydzielina produkowana przez gruczoły znajdujące się w skórze właściwej. Sebum składa się z mieszaniny substancji lipidowych takich jak: glicerydy, woski, skwalen i cholesterol. To, jak dużo substancji wytwarza nasza cera, zależy od metabolitu testosteronu – DHT. Mieszanina lipidów jest częścią bariery ochronnej naskórka. To dzięki łojowi skóra zachowuje prawidłowe pH i nie traci wody ze swojej struktury. Jednak na skutek długotrwałego nadmiaru sebum na skórze mogą pojawiać się niedoskonałości i stany zapalne. Nadaktywność gruczołów łojowych stanowi zatem duży problem estetyczny.
Cera tłusta jest błyszcząca – najwięcej sebum gromadzi się w tzw. strefie T, czyli na czole i nosie. Często ma ziemisty kolor, bywa też szorstka, co z kolei jest efektem nagromadzenia komórek martwego naskórka. Ten typ cery charakteryzuje się także widocznymi zmianami trądzikowymi – nadmiernie wydzielane sebum i nieprawidłowe złuszczanie naskórka przy ujściu gruczołów łojowych sprzyja rozwojowi trądziku. Do tego dochodzą rozszerzone pory i większa skłonność do rozwoju grzybicy i stanów zapalnych.
Tłusta cera jest problematyczna, ale ma też swoje zalety. Przede wszystkim jest grubsza od innych typów skóry, co czyni ją bardziej odporną na działanie czynników zewnętrznych. Co więcej, skóra łojotokowa wolniej się starzeje, a zmarszczki pojawiają się na niej dużo później, niż ma to miejsce w przypadku innych rodzajów cery.
Przyczyny przetłuszczania się skóry
Do zaburzeń pracy gruczołów łojowych może dojść na skutek różnych czynników. Jakie są główne przyczyny błyszczącej cery?
- Uwarunkowania genetyczne.
- Zmiany (cykl miesiączkowy, ciąża) lub zaburzenia hormonalne (nadmierna aktywność androgenów i progesteronu).
- Nieodpowiednia pielęgnacja, na przykład: używanie kosmetyków zapychających pory, zbyt częste złuszczanie naskórka, ciągłe stosowanie kosmetyków nadmiernie wysuszających, matujących, odtłuszczających skórę, a także pomijanie nawilżania czy ochrony przeciwsłonecznej.
- Niezdrowa dieta obfitująca w produkty wysoko przetworzone, z niewystarczającą ilością witamin i składników mineralnych.
- Przyjmowanie niektórych leków.
- Przewlekły stres, który nie tylko przyczynia się do rozpadu kolagenu, ale także pobudza do pracy gruczoły łojowe.
- Używki – palenie papierosów i picie alkoholu.
- Zaburzenia przemiany materii – nieprawidłowe przyswajanie pokarmów spowodowane na przykład ubogą mikrobiotą jelitową będzie wpływać na niedobory witamin i składników mineralnych, co z kolei sprzyja problemom z cerą.
- Nadmierna ekspozycja na słońce – długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne prowadzi do nadmiernego wysuszenia się skóry. Efektem takich działań jest jeszcze intensywniejsze pobudzenie pracy gruczołów łojowych.
- Wiek – największe problemy ze skórą pojawiają się w okresie dojrzewania, choć i dorośli nie są od nich wolni.
- Higiena, na przykład częste dotykanie twarzy rękami.
- Duże zanieczyszczenia powietrza.
Jak dbać o cerę tłustą w domu?
Jeśli Twoja cera ma dużą skłonność do przetłuszczania, na początek polecamy konsultację z dermatologiem. Nadprodukcja sebum czasami jest objawem łojotokowego zapalenia skóry. W przypadku problemów hormonalnych niezbędna może okazać się także konsultacja endokrynologiczna.
Jak dbać o cerę tłustą w domu? Na początek warto przyjrzeć się swoim codziennym nawykom: diecie, nawodnieniu czy higienie snu. Skóra tłusta wymaga odpowiedniego traktowania. Najlepiej dbać o nią zarówno na zewnątrz, jak i od środka.
Pierwszy etap domowej pielęgnacji (rano i wieczorem) to oczyszczanie. Cera tłusta charakteryzuje się rozszerzonymi porami. Często pojawiają się na niej zaskórniki i inne niedoskonałości. Resztki makijażu, pot i brud zdecydowanie jej nie służą, dlatego tak ważne jest wieczorne i poranne dokładne oczyszczanie skóry. Stosuj kosmetyki, które nie zawierają alkoholu i silnych detergentów. Unikaj mycia twarzy typowym mydłem, które przesusza cerę.
Kolejny etap to nawilżenie. Tak, skórę łojotokową też trzeba nawilżać. Istotne jest jednak stosowanie kosmetyków, które nie pozostawiają tłustego filmu. Rano i wieczorem wybieraj preparaty o lekkiej konsystencji z kwasem hialuronowym lub ceramidami.
Na co dzień warto pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej. Stosuj kremy z wysokim filtrem SPF (50+) i to najlepiej przez cały rok.
Wykonuj regularne peelingi. Złuszczanie pomoże Ci oczyścić ujścia gruczołów łojowych. Do tego kroku wybierz kwasy dostosowane do Twojej cery. Warto jednak pamiętać, że zabiegów złuszczających z kwasami AHA nie wolno przeprowadzać na aktywnych stanach zapalnych (na przykład ropnych zmianach trądzikowych czy podrażnieniach).
Skóra tłusta wymaga także odżywienia. Do tego celu stosuj preparaty z antyoksydantami, retinolem i niacynamidem. Aby uniknąć przetłuszczania się cery, starannie dobieraj kosmetyki do makijażu (unikaj tych zapychających pory). Uważaj także na produkty matujące – ich nadużywanie może przyczynić się do nasilenia problemu.
Kosmetyki do cery tłustej – najlepsze składniki aktywne:
- kwas hialuronowy,
- kwasy AHA i BHA,
- retinol,
- cynk, miedź, siarka,
- alantoina,
- gliceryna,
- witaminy C i E.
Pomocne mogą okazać się także niektóre zioła, takie jak mięta, skrzyp, tymianek, szałwia i rozmaryn (do stosowania na przykład w formie parówek na twarz).
Pielęgnacja skóry tłustej za pomocą profesjonalnych zabiegów
Profesjonalne zabiegi kosmetyczne są świetnym wsparciem domowej pielęgnacji – szczególnie w przypadku cery tłustej. Dobre efekty daje na przykład mezoterapia mikroigłowa. Zabieg polega na mikronakłuwaniu skóry za pomocą specjalnego urządzenia. Na skutek wykonania wielu mikronakłuć stymulowane są liczne procesy regeneracyjne w skórze. Po serii zabiegów mezoterapii obserwuje się wyraźną poprawę nawilżenia cery, obkurczenie ujść gruczołów łojowych i rozjaśnienie przebarwień potrądzikowych. Mezoterapia mikroigłowa ogranicza także produkcję sebum.
Pomocne w redukcji ilości sebum są również profesjonalne peelingi kwasami. Rodzaj i dawkę preparatu dobiera specjalista po wcześniejszym przebadaniu i określeniu problemu skóry oraz oczekiwań klienta. Efekty takiego zabiegu to między innymi: rozjaśnienie przebarwień, poprawa napięcia skóry i spłycenie blizn potrądzikowych.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą centrum medycznego Sublimed w Krakowie, gdzie nie tylko skorzystasz z konsultacji dermatologicznej, ale także profesjonalnych zabiegów dla skóry łojotokowej.